Skip to content →

Poradíme s výběrem osiva pro váš dokonalý trávník

Vysévání trávníku patří mezi nejzákladnější úkony při zakládání zahrad. Možná to zní jednoduše, ale pro úspěšné pěstování zapojeného porostu musíte dodržet několik základních kroků, a hlavně vybrat vhodné osivo.
jarní kytičky

·        Rozdílné podmínky

V závislosti na poloze a orientaci pozemku vybírejte osivo vhodné do stínu či naopak na slunce. Složení travní směsi je namícháno tak, aby použité druhy co nejlépe zvládali dané přírodní podmínky. Kobercové trávníky se přizpůsobují většině, nehledí na potřeby jednotlivce. Pěstují se na rozsáhlých polích bez jakéhokoliv přistínění, v podstatě s minimální zátěží. Proto se často stává, že tento trávník založen ve stinných místech poměrně rychle chřadne.

·        Rozdílná zátěž

Při výběru osiva přihlédněte také na to, jak bude trávník zatěžován. Máte malé děti, hrající si v zahradě nebo psa? Pasete na zahradě slepice či koně? Všechny tyto skutečnosti by měly ovlivnit výběr osiva, které použijete. Je rozdíl, zda se na trávník budete pouze dívat z druhého podlaží budovy, nebo na něm budete hrát fotbal a parkovat auto.
pampeliška na louce

·        Rozdílný vzhled

Pokud skloubíte první dva požadavky (zátěž a přírodní podmínky), máte vyhráno. Je však nutné smířit s tím, že každý druh trávy vypadá trochu jinak. Druhy, které nesnášejí zátěž, zpravidla mají jemné a tenká stébla, a naopak odolné druhy určené na sport či do parku mají hrubší a tvrdé stébla. Travní směsi obsahují jemné i hrubší druhy trav ve stanoveném poměru tak, aby trávník co nejlépe zvládl dané podmínky a porost vypadal dobře.
Tipy:
reprezentační trávník
Čistě dekorativní porost s dokonalým kobercovým vzezřením, který nesnáší zatížení. Je určen k pozorování z dálky. Má nádhernou jednolitou barvu a může být i jednodruhový, co se týče složení.
sportovní trávník
Je určen na fotbalová hřiště, dětská hřiště a jiné sportovní plochy. Má schopnost rychlé regenerace.
parková směs
Obsahuje i jetel a různé luční květiny. Je vhodný na větší venkovské zahrady, do parků a přírodních zahrad.
osivo do stínu
Směs speciálně navržena do trvale stinných míst. Žádný trávník však neporoste v úplném stínu. Pokud máte zahradu trvale zastíněnou, vysaďte ji raději stínomilnými trvalkami.

Published in Hobby