Skip to content →

Malý byt musí svítit!

Pokud je naše bydlení malé, je ještě těžší ho proměnit v hezký stylový domov. Ale jde to. Stojí to ovšem více úsilí a často také finančních prostředků. Ovšem tato investice se jistě vyplatí. Nechceme přeci bydlet v neútulném skladišti. Jak vše poskládat, a přitom zajistit každému alespoň minimální soukromí? Jaký použít nábytek? Jak tam dostat co nejvíce světla? Jak vybrat správné osvětlení místnosti? A jaké barvy bude nejlepší v interiéru použít? Nejlépe samozřejmě poradí zkušení odborníci. Pokud jsme ale trochu šikovní, praktičtí i kreativní, zvládneme toho dost i sami. Jak na to?

 

Nábytek nejlépe na míru

Ano, nábytek na míru bývá samozřejmě o něco dražší, ale v malém bytě je tou nejvhodnější volbou! Pomůže nejlépe šetřit vzácným místem. S jeho použitím se vyvarujeme vytváření nevyužitých, tzv. „hluchých míst“. Jde například o různé mezery mezi nábytkem nebo prázdné rohy místností. Využíváme vysoké vestavěné skříně, nábytek, který má rovné čisté linie, vyvýšené postele, kousky z tenkých kovových konstrukcí, na nožkách nebo určený k zavěšení na stěny, tzv. „levitující“. Do malého interiéru se naopak nehodí nábytek příliš robustní, třeba velké čalouněné kusy. Většinou to nevypadá dobře.

 

kuchyň linka malá bodovky - kopie

Hodně světla

Dostatek světla je v malém bytě potřebný více než kde jinde. Pomůže prostor opticky zvětšit! Pustíme dovnitř co nejvíce toho přirozeného. Nebojíme se používat průhledné materiály jako výplně dveří i příček, lesklé prvky, pohrát si s nastavením zrcadel. Z umělého osvětlení se hodí vícebodové světelné zdroje, světelné panely, světelné pásky. Moc hezky vypadá například moderní a úsporné LED osvětlení, které nabízí obchodníci v mnoha variantách. Vybere si každý!

 

ložnice ve srubu

Světlé barvy

Ani v malém bydlení se nemusíme vzdávat barevnosti a volit pouze bílou klasiku. Ovšem vybíráme ze světlých odstínů! Pak zde vypadají pěkně i žlutá, zelená, modrá, hnědá i šedá. Odborníci radí také sladit do stejné barvy (ale rozdílných odstínů) výmalbu stěn a nábytek. Například bíle vymalovat a použít nábytek v dekoru bělené borovice či běleného dubu. Odvážnější z nás si mohou samozřejmě pohrát i s barevnými odstíny. Ale pozor! Není zde vhodné experimentovat s přílišnou křiklavostí a ostrými barevnými kontrasty. Často to totiž nedopadne moc dobře!

Published in Dům a byt